Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla zdrowia każdego człowieka. Także higiena snu najmłodszych ma ogromne znaczenie dla ich kondycji fizycznej i komfortu psychicznego. Przeczytaj, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, aby poprawić sen swojego dziecka. 


Zwróć uwagę na zdrowie


Małe dzieci - od niemowlęctwa aż do wieku przedszkolnego - potrzebują nawet piętnastu godzin snu w ciągu doby. Jeżeli z jakiegoś powodu higiena snu zostaje zaburzona, warto przede wszystkim sprawdzić, czy w organizmie malucha nie dzieje się nic niepokojącego. Bezsenność może być wynikiem chorób somatycznych - takich jak kolka czy refluks. Może także wynikać z lęków, a nawet problemów neurologicznych. O wątpliwościach warto więc powiadomić pediatrę. 

lozeczka dla dzieci


Aktywność fizyczna ma znaczenie


Aktywność fizyczna dziecka ma ogromne znaczenie w kontekście zdrowego snu. Nie zapominaj więc o regularnych spacerach, podczas których maluch ma szansę bawić się i spędzać czas na powietrzu. Wysiłek fizyczny w ciągu dnia wpływa na dobry sen w nocy. Wynika to z faktu popularnego "dotleniania się". To jednak nie wszystko - wysiłek zapewnia także rozluźnienie mięśni, tak ważne dla dobrego snu. 


Zadbaj o odpowiednią długość snu


Wielu rodziców zastanawia się ile dokładnie powinno spać dziecko. Sen pozwala na regenerację organizmu, ale także na wzrost komórek - właśnie stąd stare powiedzenie, że dziecko rośnie podczas snu. Noworodki do trzeciego miesiąca życia śpią nawet do siedemnastu godzin dziennie. Po skończeniu roku ten okres skraca się jedynie nieznacznie - do czternastu godzin. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno przesypiać do dwunastu godzin. Warto robić wszystko, aby odpowiednia długość snu była zachowana, wtedy prawidłowa będzie także jego higiena. 


Regularne drzemki w ciągu dnia są ważne


Wymienione wyżej długości snu zawierają w sobie regularne drzemki. To one pozwalają maluchom na wypoczynek i regenerację, ale także na wyciszenie się w czasie pełnego emocji dnia. Warto zadbać przede wszystkim o to, aby drzemki odbywały się zawsze w regularnych godzinach. Daje to nie tylko poczucie stabilności, ale także dba o odpowiednią higienę snu, a tym samym o psychiczny i fizyczny komfort naszego dziecka. 


Zadbaj o odpowiednie łóżeczko


Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, jakie jeszcze kroki może poczynić, aby zapewnić swojemu dziecku dobry sen. Nie da się ukryć, że niezwykle istotne są warunki snu oraz jego komfort. Niezbędna jest więc inwestycja w dobre i solidne łóżeczko oraz materac. Dostępne w bogatym asortymencie naszego sklepu internetowego łóżeczka dziecięce zapewniają maluchom wszystko, czego potrzeba do dobrego snu. 


Wielu rodziców podczas zakupu łóżeczka kieruje się głównie względami estetycznymi. Chociaż dostępne w naszej ofercie meble dla dzieci są niewątpliwie stylowe i świetnie podkreślają charakter wnętrza, bardzo ważne są także ich parametry, które wpływają na ergonomiczność i wygodę. Łóżeczko, w którym dziecko odbywa higieniczny i efektywny sen powinno cechować się wieloma istotnymi elementami. Musi przede wszystkim zapewniać sen na idealnie płaskiej powierzchni. Miejsca do spania powinno być na tyle dużo, aby maluch miał szansę swobodnie się w nim poruszać oraz w naturalny sposób dowolnie zmieniać pozycje. Warto także zadbać o to, aby w łóżeczku, poza dzieckiem nie znajdowały się żadne dodatkowe przedmioty. Nie ma żadnego powodu dla umieszczenia w nim zabawek czy maskotek. Nie tylko mogą one mieć bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia, ale także stanowią dodatkowe "rozpraszacze", które mogą zaburzyć proces zasypiania i jego higienę. 


Już od dawna wiadomo, że miejsce spania dziecka jest niezwykle istotne dla jakości snu, a tym samym dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Właśnie dlatego dostępne w asortymencie naszego sklepu łóżeczka są nie tylko estetyczne, ale także ergonomiczne i  bardzo wygodne. Zapewniają maluchowi zdrowy, bezpieczny i długi sen, który jest kluczem do radości i aktywności, którą Twoje dziecko będzie cieszyło się każdego dnia.